Dlaczego włosy się puszą i jak z tym walczyć

Dlaczego włosy się puszą i jak z tym walczyć

autor: Stefania Dowgiałło-Tabaka | kategoria: nowości

Puszące się włosy – problem, który pojawia się na głowach Polek wraz ze spadkiem temperatur.

Z czego wynika? Jak skutecznie ujarzmić niesforne włosy?

Odpowiada fryzjerka Paulina Charkiewicz, trenerka marki Davines.

Co sprawia, ze włosy się puszą? Z czym jest to związane?

Problem ten może wynikać z ich naturalnej, wysokoporowatej struktury, która ma z reguły podłoże genetyczne i jest charakterystyczna dla włosów kędzierzawych, podatnych na kręcenie. Takie włosy będą reagować na czynniki atmosferyczne, a wilgotna i deszczowa aura nie będzie sprzyjać ich okiełznaniu. Kolejnym czynnikiem są uszkodzenia termiczne oraz chemiczne. Stosowanie zbyt wysokiej temperatury podczas stylizacji (prostownica, suszarka), jak i nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi chemiczne (np. agresywna koloryzacja) powodują ścieńczenie warstwy lipidowej oraz utratę wilgotności. W takiej sytuacji włosy zaczynają absorbować wilgoć z otaczającego powietrza.

Dlaczego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym dotyka nas ten problem?

– Jest to związane z czynnikami atmosferycznymi (wietrzna, wilgotna pogoda, wzrost opadów) oraz rozpoczęciem okresu grzewczego. Włosy poddawane są w krótkich odstępach czasu dużym różnicom temperatur oraz wilgotności – chłodne powietrze na zewnątrz oraz suche, ciepłe w pomieszczeniach. Taka „huśtawka” sprzyja szybkiemu oddaniu wilgoci z włosów wewnątrz pomieszczeń oraz gwałtownej jej absorpcji z powietrza na zewnątrz.

Czy kształt fryzury ma wpływ na to, w jakim stopniu włosy się puszą?

– Sama fryzura, jej długość i kształt nie powoduje puszenia się włosów, natomiast na niektórych fryzurach ten efekt jest rzeczywiście bardziej zauważalny. Np. im bardziej pocieniowane będą włosy, które z natury są kędzierzawe, o porowatej strukturze, im więcej będzie różnic w długościach poszczególnych pasm (co nadaje im więcej lekkości), tym bardziej będą negatywnie reagować na wilgoć, pusząc się, niż włosy ostrzyżone do linii, do jednej długości, które pod swoim ciężarem opadłyby.

W jaki sposób ograniczyć puszenie się włosów? Jak powinna wyglądać pielęgnacja jesienią?

– Warto zadbać o niższą temperaturę narzędzi do stylizacji. Stosując suszarkę czy prostownicę, nie przekraczajmy temperatury 180 stopni – to maksymalna wartość, jaką wytrzymuje keratyna. Dobrze jest używać produktów, które zapewniają termoochronę. Zadbajmy również o odpowiedni poziom nawilżenia włosów, aby nie musiały absorbować wilgoci z zewnątrz – włosy szczególnie podatne na puszenie się polubią kosmetyki z linii Davines LOVE Smooth o właściwościach wygładzających. Szampon dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witamin zmiękcza włókna. Warto także upewnić się, że kosmetyki do koloryzacji stosowane przez fryzjera są łagodne i działają ochronnie na strukturę kosmyków.

Davines LOVE Smooth Shampoo – Szampon wygładzający

Do puszących się i niesfornych włosów

Zapewnia delikatne oczyszczenie włosów

Bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminy o działaniu uelastyczniającym i zmiękczającym

Z ekstraktem z oliwy minuta – Slow Food Presidium, gospodarstwo Pana Carmelo Messina z Ficarra, Mesyna

Pojemność: 250 ml

Cena: 68 zł

Dostępność: salony fryzjerskie Davines

Więcej informacji: www.davines.com/pl, www.facebook.com/davinespolska oraz www.instagram.com/davinespolska

Na podstawie materiałów Davines

 

18 lis 2020