Jak prawidłowo dobrać nożyczki fryzjerskie?

Jak prawidłowo dobrać nożyczki fryzjerskie?

autor: Stefania Dowgiałło-Tabaka | kategoria: nowości

Jak w każdym zawodzie kluczową rolę odgrywa narzędzie pracy, również w profesjonalnym fryzjerstwie. Bez wahania można więc powiedzieć, iż nożyczki są atrybutem fryzjera. Prawidłowo dobrane decydują o jakości wykonywanych usług i efektywności strzyżenia włosów. Stając przed ich wyborem zauważamy, na jak wiele czynników musimy zwrócić uwagę.

Obecnie na rynku znajduje się bogata oferta modeli nożyczek do włosów o różnych parametrach. Co prawda daje nam to większe możliwości, jednak wcale nie ułatwia wyboru. W dzisiejszym tekście postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty, tak aby maksymalnie ułatwić Wam wybór tych jedynych!

Pamiętaj, że aby nożyczki były idealnie dobrane, muszą być dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę, poznajmy podstawowe parametry:

JAKOŚĆ

Jest to zawsze najważniejszy aspekt. Na jakość składa się materiał, z którego zostały wykonane, ale także sposób w jaki je wyprodukowano. Im wyższa klasa sprzętu, tym dłuższe i o wiele przyjemniejsze jest jego użytkowanie. Pamiętaj, że poziom wykonywanych przez Ciebie usług w ogromnym stopniu wpływa na Twój wizerunek jako profesjonalisty w swoim fachu! Dlatego najlepiej wybrać narzędzia wykonane z wysoko gatunkowej stali nierdzewnej poddanej odpowiedniemu hartowaniu. Dzięki temu długo zachowują swoją twardość i ostrość, a także są bardziej odporne na uszkodzenia chemiczne. Producenci nożyczek fryzjerskich stawiający na jakość pozostają wiernymi niezawodnej rzemieślniczej tradycji. Wytwarzają ostrza metodą kucia stali na gorąco. Firmą pielęgnującą tę tradycję jest między innymi hiszpańska marka 3 Claveles, będąca liderem rynku od 1930r. Warto przeczytać o ich historii, tradycjach i otrzymanych certyfikatach.

Polecamy obejrzeć krótki film jak powstają kute nożyczki fryzjerskie

KSZTAŁT I BUDOWA

Równie ważnym elementem jest kształt nożyczek fryzjerskich. Możemy wybrać te z offsetową budową, która zapewnia szersze spektrum cięcia włosów. Klasyczne ustawienie ramion będzie natomiast wspierało początkujących stylistów oraz zwolenników tradycyjnych technik. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nożyczki posiadają wyprofilowane otwory/oczka oraz rękojeść. Bardzo przyjazne i wygodne są bowiem są te ergonomiczne, dzięki nim zredukujesz uczucie zmęczenia dłoni.
Jeżeli poszukujesz nożyczek do strzyżenia techniką ślizgu, postaw na ostrza szlifowane pod kątem 45o. Mikroszlif, który zapobiega wyślizgiwaniu się włosów spod ostrzy spotykamy przy profilowaniu pod kątem 50o.
Śruba łącząca może być regulowania lub nie. Jeśli producent zapewnił taką możliwość za jej pomocą wyregulujemy napięcie między ostrzami. Dobrze jeśli wewnątrz niej znajduje się automatyczna przerwa. Pozwala ona poluzować ostrza, jednocześnie nie tracąc kontaktu pomiędzy nimi.  Dzięki opcji ustawienia śruby dopasujesz nożyczki do swoich indywidualnych potrzeb! Należy jednak pamiętać, że nie może być ani zbyt mocno dociśnięta, ani zbytnio poluzowana.

WAGA

Kluczowym elementem jest również waga nożyczek. Polecamy jak najlżejsze, dzięki czemu przy całodziennej pracy z nimi dłonie nie będą aż tak obciążone. W celu zredukowania wagi w niektórych modelach nożyczek 3 Claveles zastosowano uchwyt wykonany z duraluminium. Jest to stop metali cechujących się zarówno lekkością jak i wysokimi parametrami wytrzymałościowymi.

ROZMIAR

Nożyczki fryzjerskie różnią się także wielkością. Dostępne są w kilku podstawowych rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest ich idealne dopasowanie do dłoni. Dla kobiet odpowiednim wyborem będą nożyczki w rozmiarach 5,0 i 5,5 cala. Mężczyźni zwykle sięgają po większe modele w rozmiarze 6,5, a nawet 7,5 cala. Należy pamiętać, że im mniejsze, tym bardziej precyzyjne jest cięcie.

Wiodący producenci nie zapominają również o fryzjerach leworęcznych. Nożyczki przeznaczone dla osób pracujących lewą ręką mają nieco inaczej ułożone krawędzie tnące, a także rękojeść przystosowaną do wygodnego trzymania w lewej dłoni. Takie nożyczki znajdziecie w ofercie marki 3 Claveles np. Duraluminium Left.

Podsumowując, nożyczki fryzjerskie powinny być niczym trzecia dłoń fryzjera. Najlepsze modele łączą w sobie lekkość, twardość i odporność oraz ostrość z nowoczesnym designem! Należy również pamiętać, że profesjonalne sprzęty i akcesoria fryzjerskie powinno się kupować w równie profesjonalnych miejscach, takich jak wyspecjalizowane hurtownie fryzjerskie.

Na podstawie materiałów Progress Września

13 lip 2020