Sterylny salon fryzjerski krok po kroku
Praktyczna instrukcja skutecznej dezynfekcji
Utrzymanie higieny na najwyższym poziomie ma ogromne znaczenie w każdym salonie fryzjerskim. Bakterie, grzyby, prątki gruźlicy, a także wirusy otoczkowe – w tym SARS-CoV-2 – choć niewidoczne gołym okiem, osiadają na rękach personelu i klientów oraz powierzchniach, a następnie przedostają się do organizmu i wywołują choroby. Wyjaśniamy, czym sugerować się przy doborze produktów do dezynfekcji oraz w jaki sposób skutecznie dezynfekować powierzchnie i narzędzia fryzjerskie, żeby zapewnić bezpieczeństwo klientom i personelowi.
Drobne skaleczenia, otarcia skóry czy sączące się zmiany dermatologiczne to codzienność salonów fryzjerskich. Nawet tak małe obrażenia mogą stać się furtką dla niebezpiecznych mikrobów wywołujących zakażenia. Z tego względu poza dezynfekcją rąk bardzo ważne jest regularne i dokładne odkażanie samych narzędzi oraz przestrzeni, z którymi mają kontakt klienci i personel.
Zacznij od powierzchni
Prawidłowy proces higieny i utrzymania czystości w salonie fryzjerskim zawsze powinien się składać z dwóch kroków. Po dokładnym sprzątnięciu powierzchni należy przejść do ich zdezynfekowania. Tylko jak się za to zabrać?
– W salonie fryzjerskim należy dezynfekować wszystkie potencjalnie zagrożone powierzchnie. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ściany w pobliżu umywalki, a także bezpośrednie otoczenie przestrzeni zabiegowych – w tym fotele i stoliki. To właśnie one najczęściej są siedliskiem patogenów chorobotwórczych – radzi Waldemar Ferschke, wiceprezes spółki MEDISEPT, lekarz epidemiolog.
Rodzaj produktów, które wybierzemy, zależy od typu dezynfekowanej powierzchni. Do szybkiej dezynfekcji powierzchni i przedmiotów często dotykanych, jak klamki, włączniki światła czy deski sedesowe, możemy użyć sprayów, pianek lub chusteczek z linii Velox. Dezynfekcję przeprowadza się przed i po każdym kliencie. Należy starannie spryskać lub przetrzeć przestrzeń nasączoną chusteczką, tak aby powierzchnia pozostała wilgotna przez minimum 30 sekund do 1 minuty. Jest to czas niezbędny do osiągnięcia pełnego spektrum bójczego preparatu. Tego samego preparatu możemy użyć także do dezynfekcji suszarek, lokówek lub prostownic.
Spa dla trymerów
Inaczej należy podejść do odkażania akcesoriów fryzjerskich, takich jak grzebienie, szczotki, spinki czy zdejmowane elementy maszynek do strzyżenia i trymerów. Wszystkie te przyrządy są w stałym kontakcie ze skórą i włosami, dlatego ich prawidłowa i częsta dezynfekcja jest niezbędnym elementem funkcjonowania salonów fryzjerskich.
Dezynfekcję tych przedmiotów rozpoczynamy kąpielą poprzez zanurzenie ich w specjalnym płynie. Możemy go pozyskać na dwa sposoby. Pierwszy, szybszy, polega na użyciu gotowego środka, np. Alodes N. Drugą opcją jest skorzystanie z wydajnego koncentratu z serii Viruton, stosowanego również w szpitalach do mycia i odkażania narzędzi chirurgicznych. Sporządza się z niego roztwór, otrzymywany poprzez rozcieńczenie preparatu w odpowiednich proporcjach z wodą. W jaki sposób przeprowadzić proces kąpieli?
Przygotowany płyn wlewa się do specjalnej wanny dezynfekującej, która zazwyczaj jest wyposażona w wyjmowane sito. Ułatwia ono umieszczanie i wyjmowanie narzędzi z roztworu. Podczas procesu żaden zdezynfekowanych przyrządów nie może wystawać ponad powierzchnię płynu, a jeśli da się go rozmontować, powinno się to zrobić. Gdy wszystkie akcesoria znajdą się w wannie, należy je przykryć specjalną pokrywą i pozostawić w roztworze na określony czas podany przez producenta. Informacje na ten temat znajdują się na etykiecie każdego środka. Po upływie wskazanego czasu należy wyjąć narzędzia, dokładnie opłukać je wodą i osuszyć. Tak przygotowane akcesoria wystarczy przekazać do pakowania i sterylizacji, a używaną wannę opróżnić, zdezynfekować i również poddać suszeniu.
Sterylizacja – aby mieć pewność
Przyrządy, które mogą mieć kontakt z przerwaną tkanką, poza standardową dezynfekcją powinny również zostać poddane sterylizacji. To ostatni etap przygotowania narzędzi do ponownego użycia, kiedy na przedmioty oddziałują dodatkowo czynniki fizyczne – temperatura i ciśnienie. Stanowi uzupełnienie procesu dezynfekcji i dzięki temu można całkowicie pozbyć się mikroorganizmów chorobotwórczych (włącznie ze sporami). W tym ostatnim przypadku możemy także zastosować produkty sporobójcze, jak np. Velox OXY ETA.
– Należy pamiętać, że jedynie poddając narzędzia dokładnej dezynfekcji, a następnie sterylizacji, mamy pewność, że wszystkie mikroorganizmy zostały usunięte. W przeciwnym razie przyrządy nie powinny zostać ponownie użyte, ponieważ istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się opornych patogenów. Jak dezynfekcja i mycie nie zastąpią sterylizacji, tak sama sterylizacja nie przyniesie pożądanych efektów bez wcześniej przeprowadzonej dezynfekcji – dodaje epidemiolog Waldemar Ferschke.
Obecnie do sterylizacji narzędzi wykorzystuje się autoklawy. We wnętrzu takiego urządzenia umieszcza się zdezynfekowane i wysuszone narzędzia, uprzednio zapakowane w specjalne jednorazowe rękawy lub torebki. Aby uniknąć nieprawidłowej aplikacji, warto sięgnąć po opakowania zamykane na dwustronną taśmę, oznaczone łatwymi do odczytania wskaźnikami. Po włączeniu urządzenia zawartość opakowań otacza skondensowana para wodna o temperaturze 121 lub 134°C.
Osiągnięcie takich temperatur jest możliwe dzięki wyższemu ciśnieniu, które wynosi 1,1 lub 2,1 bara. W przypadku pierwszych parametrów (121°C i 1,1 b) minimalny czas wyjaławiania wynosi 15 minut, jednak wszystko zależy od stopnia skażenia narzędzi, ich formy itp. Stosując parametry 134°C i 2,1 b, sterylizacja powinna trwać ok. 5 minut. Należy do tego jednak dodać czas związany z wytworzeniem nadciśnienia i późniejszym osuszeniem narzędzi.
Utrzymanie higieny na wysokim poziomie nigdy nie ogranicza się do pojedynczej czynności. Jest to wieloetapowy proces, w którym pominięcie danego kroku może skutkować przetrwaniem patogenów chorobotwórczych. Niezbędny jest dobór odpowiednich produktów, znajomość ich przeznaczenia i sposobu użycia każdego z nich. Żeby niczego nie pominąć, warto korzystać z planów higieny i procedur rekomendowanych dla salonów beauty.
Teraz możesz z pełnym spokojem obsługiwać kolejnych klientów!
Na podstawie materiałów Medisept