Fabryka Szpilek Iza – firma z prawie 100-letnią tradycją

Fabryka Szpilek Iza – firma z prawie 100-letnią tradycją

autor: Stefania Dowgiałło-Tabaka | kategoria: wydarzenia

Fabryka Szpilek Iza – firma z prawie 100-letnia tradycjąFabryka Szpilek Iza jest drugim co do wielkości producentem wsuwek i kokówek do włosów w Europie. Jej produkty są najwyższej jakości, świadczyć o tym może prawie 100-letnia obecność na rynku i grono klientów.

Początki Fabryki sięgają roku 1928. Firmę założył Pan Feliks Całka, zaczął od małej wytwórni schowanej w jednym z leszczyńskich podwórek. Na początku zatrudniał 10 osób, lecz stopniowo firma rozrastała się i jej przedstawicielstwa docierały nawet na kresy. W 1950 roku „Wytwórnia szpilek” przechodziła trudne i burzliwe czasy. Weszli do niej urzędnicy by oznajmić, że zakład przejmuje państwo, Pan Całka mógł zabrać ze sobą tylko własny kapelusz i laskę. Firma została upaństwowiona, a Pan Całka w jednej chwili stracił wszystko, do końca życia nie odzyskując swojej fabryki.

W 1957 roku jego syn Henryk wykupił maszyny po ojcu z likwidowanego powoli leszczyńskiego Zakładu Galanterii Metalowej, rozszerzył produkcję i zaczął produkować wsuwki. Przez kilkadziesiąt lat pracował naprzeciw fabryki, którą zabrano jego ojcu.

W 1990 roku Syn Pana Feliksa, Henryk podjął się trudnego zadania i postarał się o zwrot fabryki ojca. Wszyscy pracownicy byli zdziwieni, że po 40 latach znalazł się właściciel. Pan Henryk czynnie kierował fabryką do 75 roku życia. Od 2000 roku fabryką zarządza Pan Stanisław Pędziwiatr, a wytwórnia dalej rośnie.

Na chwilę obecną Fabryka Szpilek Iza jest jednym z największych producentów wsuwek i kokówek do włosów w Europie.

www.szpilki.com.pl

 

Na podstawie materiałów Fabryki Szpilek Iza

 

08 sty 2018