Festiwalowe reminiscencje
Najbardziej wyczekiwana impreza branży fryzjerskiej i zarazem największe święto fryzjerów w Polsce – już za nami.
Pozostaną setki zdjęć, migawki we wspomnieniach, ale także – konkretne podsumowania.
Już ubiegły rok Festiwalu – w nowej lokalizacji, w samym sercu Katowic, w supernowoczesnym obiekcie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, zapowiadał sukces – i tak się stało.
Ubiegłoroczną imprezę odwiedziło ponad 13 tysięcy osób, a w tym roku z dumą odnotowaliśmy kolejny rekord frekwencyjny: blisko 16 tys. osób!
Bez wątpienia szczególnym atutem imprezy było takie ułożenie wszystkich jej elementów organizacyjnych i programowych, aby tworzyły one harmonijną całość i sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś atrakcyjnego i interesującego dla siebie.
Tegoroczny Festiwal i Targi zgromadziły łącznie aż 150 wystawców, którzy zaprezentowali blisko 600 marek produktów profesjonalnych. Było więc co oglądać i kupować w atrakcyjnych, targowych cenach, była okazja zobaczyć światowe i krajowe nowości, ale także wzbogacić swoją wiedzą o trendach rozwojowych na profesjonalnym rynku fryzjerskim.
Także i w tym roku bezdyskusyjną atrakcją Festiwalu była Scena Główna, z prawdziwie gwiazdorską obsadą i sekwencją 10 fantastycznych widowisk fryzjerskich, zachwycających artystyczną różnorodnością i kreatywnością. Tak więc mieliśmy okazję zobaczyć kolejno pokazy sygnowane przez markę Elegance, Autorską Grupę Artystyczną Macieja Wróblewskiego, kolekcję Montibello Hairsonality, Emme Diciotto z kolekcją Deconstruction, Morialne Uczesanie zaprezentowane przez Modne Włosy, następnie show Cathedral zaprezentowany przez Gnatyshyn Team, markę Kaaral z pokazem Art Complete, show Roberta Grzempowskiego i Adama Szulca pod nazwą Neon & Punk, Roberta Wypycha z pokazem Magic of Gold, a na końcu, przygotowany przez organizatora Targów – firmę Wats, pokaz zespołu stylistów marki Subtil zatytułowany Bollywood.
O ile przepiękne widowiska na Scenie Głównej, poza artystycznymi wrażeniami, trudno poddać wymiernej ocenie, tym bardziej, że każde warte było obejrzenia i nagrodzenia burzą oklasków, o tyle wkomponowane w program Festiwalu konkursy fryzjerskie, wymagały już jednoznacznych ocen i wskazania najlepszych, wśród licznej, międzynarodowej rzeczy uczestników. Bez wątpienia różnorodność konkurencji, bogactwo nagród ufundowanych przez sponsorów, ale przede wszystkim – skład komisji konkursowych z roku na rok coraz widocznej wpływają na atrakcyjność prestiż imprezy. Także i w tym roku w jury zasiedli najbardziej znani i utytułowani polscy styliści, wśród których nie zabrakło zdobywców medali w światowych, europejskich i polskich mistrzostwach fryzjerskich. Wysoki poziom artystyczny i techniczny uczestników tegorocznych konkursów, z pewnością nie ułatwił jurorom wyboru laureatów, niemniej ostateczny werdykt bezsprzecznie był wynikiem rzetelnej i sprawiedliwej oceny.
Tegorocznym zdobywcą Pucharu Śląska została Paulina Zadora, a zaraz za nią na podium uplasowali się: Agnieszka Gonciarczyk (2 miejsce) oraz Natalia Krajdocha (3 miejsce). W konkursie Top City Master zwycięstwo przypadło Katarzynie Pawłowskiej, drugie miejsce zajęła Iwona Ostrowska, a trzecie – Paulina Serwin.
Konkurs fryzur ślubnych – Top City Wedding – wygrał Sean Kasumovic, na drugim miejscu, uplasowała się Mariana Didenko, a trzecie miejsce zajął Michal Chovanec.
Dopełnieniem konkurencji w kategorii seniorów był konkurs Top City Barber, którego zwycięzcą okazał się Tomasz Toporek, drugie miejsce przyznano Kamilowi Dudkowi, a trzecie – Jolancie Ratajczak.
Także i dla adeptów sztuki fryzjerskiej, jak co roku, Festiwal otworzył możliwości konkursowego współzawodnictwa. Dwa konkursy Top City Young #she oraz #he wyłoniły laureatów, wśród których, być może już wkrótce zobaczymy nowe gwiazdy polskiego fryzjerstwa. Konkurs Top City Young #she wygrał Maksymilian Tryt, miejsce drugie przyznano Gabrieli Olesik, a trzecie – Karolinie Guzik, natomiast w konkursie Top City Young #he, zwycięzcą została Klaudia Sikoń, na drugim miejscu konkurs zakończyła Milena Bachara, a na trzecim – Michał Łukasik.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział, życząc sukcesów w następnych edycjach konkursów.
Wśród najważniejszych festiwalowych wydarzeń nie sposób pominąć wyjątkowo atrakcyjnej w tym roku fryzjerskiej sceny edukacyjnej – Edu Stage, na której od strony technicznej można było wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności fryzjerskie przyglądając się prezentacjom „krok po kroku” poprowadzonym przez tej klasy autorytety jak Akademia Maniewski, Pivot Point, Paweł Dudek, Damian Duda, Cyrulik Śląski, przez stylistów marki Elegance, Centrum Kreowania Wizerunku „Cztery Pory roku”, a także Mario Mayera oraz Iwonę Ostrowską.
Warto wspomnieć na zakończenie o zupełnej nowości XVII Festiwalu i Targów Hair Fair & Beauty Fair, jaką była specjalna aplikacja mobilna – do pobrania na tablet lub smartfon, zawierająca wszystkie istotne informacje o programie imprezy, wystawcach, jurorach, stylistach, wykładowcach, która zastąpiła tradycyjny katalog targowy w wersji drukowanej. Aplikacja dawała każdemu uczestnikowi targów niemal nieograniczone możliwości wyszukiwania osób i wydarzeń oraz indywidualnego zaplanowania udziału w poszczególnych eventach, składających się na program imprezy, bez obawy pominięcia czegokolwiek wartego uwagi.
Już teraz zapraszamy na XVIII edycję tej wyjątkowej imprezy, oczywiście – do serca Katowic, do obiektu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ale – w nowym terminie: 1-2 września 2018. Tak więc, do zobaczenia w Katowicach za rok!
Na podstawie materiałów Organizatora