I Ogólnopolski Kongres Intercoiffure Polska

autor: just.tomasz | kategoria: wydarzenia

Wielki świat pokazów fryzjerskich zawitał do Polski. A dokładniej – do Koszęcina, siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W cudownych, nowoodnowionych pałacowych wnętrzach, w dniach 14 i 15 września 2014 odbył się I Ogólnopolski Kongres Intercoiffure Polska. Ta organizacja fryzjerska istnieje w Polsce od ponad 14 lat i jest częścią światowej organizacji Intercoiffure Mondial, zrzeszającej ponad 3000 salonów fryzjerskich w ponad 55 krajach świata.

Przygotowania do kongresu trwały parę miesięcy, a ich kulminacją było przybycie trzech fryzjerów światowej sławy, którzy zgodzili się nie tylko zaprezentować swoje pokazy, ale również uchylić rąbka tajemnicy ich własnego sukcesu. Na I Ogólnopolski Kongres Intercoiffure Polska przybyli: Jas Jhally z Australii, światowej sławy fryzjer oraz stylista jak również Dyrektor Artystyczny Intercoiffure Regionu Oceanii; Sasscha Hirtsgaard z Danii, Prezydent Fundacji Guillaume (organizacji współpracującej z Intercoiffure Mondial, szkolącej młodych adeptów fryzjerstwa) oraz członek grupy artystycznej tejże fundacji; Angela Mitchell z Wielkiej Brytanii, członkini grupy artystycznej Fundacji Guillaume.

Wszyscy goście zagraniczni przybyli parę dni wcześniej do Krakowa, gdzie spędzili czas zwiedzając królewskie miasto, by potem spędzić cały dzień na przygotowaniach modelek przy nieocenionej współpracy i pomocy członków Intercoiffure Polska w salonie „Jerzy” w Chrzanowie.

Kongres rozpoczął się w sobotę 14 września elegancką galą, na której obowiązywały stroje wieczorowe. Gala rozpoczęła się przyjęciem w szeregi Intercoiffure Polska nowego członka grupy oraz wręczeniem dyplomu Honorowego Prezydenta Intercoiffure Polska Janowi Stopplowi. Następnie zobaczyliśmy krótki występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, po którym nastąpiły pokazy stylizacji fryzur naszych honorowych gości. Przy akompaniamencie energetyzującej muzyki nastąpiły wspaniałe i porywające pokazy najpierw pań Sasschy Hirtsgaard oraz Angeli Mitchell, a następnie pełen ekspresji, o ile nie hipnotyzujący wręcz, pokaz Jas’a Jhally. Wieczór zakończył się pyszną kolacją w sali balowej pałacu.

Następnego dnia miały miejsce warsztaty typu „Look & learn”, ale w trochę niekonwencjonalnym, światowym stylu. Na początek zaprezentowali się styliści firmy L’Oreal z gruntownym, dokładnym i bardzo interesującym szkoleniem. Następnie Sasscha Hirtsgaard oraz Angela Mitchell przedstawiły swoje szkolenie oparte na nowych, światowych trendach w stylizacji włosów, odpowiadając przy okazji na pytania widzów dotyczące nie tylko samej techniki stosowanej przez obie panie, ale również fryzjerstwa w Danii i Wielkiej Brytanii oraz pracy w Fundacji Guillaume. Wisienką na torcie tego dnia było nieszablonowe w swoim wyrazie, pełne życia szkolenie Jas’a Jhally, inspirowane fryzurami lat 20., 30., 50.tych i 70., stanowiące nowoczesne trendy w stylizacji fryzur na przyszły rok. Jak mówił pan Jas Jhally, opracowanie niektórych stylizacji zajęło mu nawet parę lat.

„Jestem bardzo zadowolona”, powiedziała nam jedna z uczestniczek. „Nie przyjechałam tutaj, by nauczyć się, jak strzyc i czesać. To już umiem, bo pracuję w tym zawodzie od wielu lat. Przyjechałam zobaczyć, co będzie modne w przyszłości, tak aby wyprzedzić trendy z korzyścią dla swoich klientek”.

I w tym tkwi sedno sukcesu tego kongresu. Pokazy i szkolenia nie miały za zadanie poprowadzić fryzjera po kolei przez wszystkie stadia strzyżenia czy układania fryzur. Miały za zadanie uwrażliwić widzów na nowe trendy, na nowe sposoby koloryzacji, na nowy, może czasami niekonwencjonalny sposób czesania. Tak jak na pokazy mody chodzimy, by zobaczyć, w co się ubierać w przyszłym sezonie, tak samo na tych pokazach można było naocznie przekonać się o tym, co będzie modne już w przyszłym roku.

Mamy nadzieję, że takich pokazów i takich kongresów będzie coraz więcej. My, polscy fryzjerzy nie mamy sobie nic do zarzucenia, jeżeli chodzi o technikę i szeroko pojęty profesjonalizm. Teraz czas na to, aby wielki świat międzynarodowego fryzjerstwa zawitał na naszych szkoleniach razem ze swoimi pomysłami, energią i elegancją. I za to ogromnie dziękujemy organizacji Intercoiffure Polska. I za to, że zrobiła w tym kierunku pierwszy krok.

www.intercoiffure.pl

Na podstawie materiałów Intercoiffure Polska

27 lis 2014