Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie, Paryż 2019

Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie, Paryż 2019

autor: Stefania Dowgiałło-Tabaka | kategoria: wydarzenia

OMC PARIS 2019

Polacy z pucharem świata!

W dniach 15–16 września odbyły się w Paryżu Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie.

Polacy stanowili jedną z mniej licznych reprezentacji, ale jednocześnie zdobyli najwięcej medali – aż dziewiętnaście, w tym siedem tytułów mistrza świata!

Do tego dwa diamentowe puchary i dwa puchary świata – drużynowo zarówno juniorzy, jak i seniorzy zdobyli złoto.

 

Mistrzostwa poprzedziły wielotygodniowe przygotowania, które zaczęły się już na początku roku. W sumie zawodnicy odbyli 1280 godzin treningów pod okiem mistrzów świata – Andrzeja i Pawła Matrackich, Pawła Piotrowskiego oraz Joanny Jakóbek. – Intensywne przygotowania do zawodów trwały osiem miesięcy. Większość treningów odbywała się w Olsztynie, na Warmii i Mazurach. Formą treningu były również udane starty kadrowiczów w Mistrzostwach Polski. Pojechaliśmy też na Mistrzostwa Włoch do Turynu, aby przyjrzeć się nowym trendom i pracy tamtejszej kadry, która od lat jest w czołówce najlepszych. Nas z kolei odwiedził mój uczeń z Tajwanu, dwukrotny mistrz świata. Pracował z nami i wprowadził pewien element świeżości w nasze treningi – mówi Andrzej Matracki, wielokrotny mistrz świata, prezydent Federacji OMC w Europie Zachodniej.

Podczas tegorocznych Mistrzostw wystartowało 1140 zawodników z całego świata w ponad 40 kategoriach. Mimo ogromnej konkurencji nasi reprezentanci znaleźli się w czołówce najlepszych fryzjerów świata.

Pierwszego dnia zawodów Piotr Karczewski, reprezentujący Polskę w kategorii Hair Tattoo, zajął 1. miejsce, zdobywając mistrzostwo świata. Drugiego dnia za fryzury męskie klasyczne i kreatywne drużynowo Polacy zajęli 1. miejsce, zdobywając drużynowo puchar świata. Na podium stanęli: Jacek Chamera, Tomasz Sobocik i Tomasz Drab. Tomasz Drab wywalczył indywidualnie złoto, a Jacek Chamera – indywidualnie brąz. Ponadto w kategoriach Junior męski fryzura kreatywna i fryzura klasyczna Gniewomir Kuczyński, Aleksandra Machnik i Marceli Drożdżyk zdobyli złoto drużynowo. W klasyfikacji indywidualnej Marceli Drożdżyk wywalczył brąz, Gniewomir Kuczyński – srebro, a Aleksandra Machnik – brąz. Na podium stanęła też żeńska część kadry. Drużynowo Joanna Jakóbek, Iwona Ostrowska i Kamila Skalska zdobyły brązowy medal. Panie startowały w kilku konkurencjach – m.in. strzyżenie komercyjne i ślubne. W kategorii Master Stylist dla fryzjerów po 50. Roku życia Aleksander Stankiewicz zajął 4. miejsce, a Krystyna Jakóbek 5. miejsce. Medal za osiągnięcia i zasługi dla fryzjerstwa światowego otrzymał z kolei Paweł Piotrowski. Ponadto trenerzy Andrzej i Paweł Matraccy otrzymali dwa złote medale, a Joanna Jakóbek brązowy medal za przygotowanie kadry. – Po Mistrzostwach wielu zawodników z innych krajów fotografowało nasze prace. Otrzymaliśmy wiele propozycji współpracy z różnymi krajami, w różnych obszarach. Wyjazd ten nie odbyłby się, gdyby nie sponsorzy, którym dziękujemy – podkreśla Andrzej Matracki.

Mistrzostwa to nie tylko rywalizacja i walka o medale, ale też możliwość inspiracji. – Bez wątpienia zachwycały koloryzacje z miękkimi przejściami między kolorami, podkreślające zdrowie włosów i nadające fryzurze lekkość i połysk. Ciekawe były też konkurencje z barberingu, które pokazywały pełen wachlarz umiejętności strzyżenia męskiego. Nie mogę tu nie wspomnieć o mistrzowskiej pracy Piotra Karczewskiego w kategorii Hair Tattoo. Jego wzory azteckie z pozytywnym przekazem i koloryzacja, która sprawiła, że fryzura wyglądała jak płonąca pochodnia, zrobiły ogromne wrażenie nie tylko na sędziach – opowiada Andrzej Matracki. W tym roku nowością była kategoria związana ze stylizacją brwi, gdzie potrzebne były precyzyjne umiejętności techniczne. Konkurs uświadomił publiczności, jak ważnym elementem stylizacji twarzy i całej sylwetki są pięknie wypełnione, regularne brwi.

Fryzjerska Narodowa Kadra Polski

OMC PARIS 2019

Juniorzy: Gniewomir Kuczyński, Aleksandra Machnik, Marceli Drożdżyk
Seniorzy: Jacek Chamera, Tomasz Drab, Tomasz Sobocik, Beata Korczyńska, Iwona Ostrowska, Kamila Janecka-Skalska, Joanna Jakóbek, Mahdi Saidani, Milena Helińska, Paweł Serkis, Marek Bogdziewicz, Piotr Karczewski, Aleksander Stankiewicz, Krystyna Jakóbek
Trenerzy: Andrzej Matracki, Paweł Matracki, Joanna Jakóbek
Sędziowie: Dorota Pietracha, Maciej Zając, Paweł Matracki, Damian Duda, Anja Piotrowska

 

Foto: Stefan Korc

Na podstawie materiałów Fryzjerskiej Narodowej Kadry Polski

 

15 lis 2019