Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie OMC Hairworld
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią tegoroczne zawody odbyły się w tradycyjnej formie – stacjonarnie, w Paryżu. Polscy fryzjerzy nie zawiedli naszych oczekiwań i kilkukrotnie stanęli na podium, zdobywając nawet drużynowo puchar świata.
Powołanie do fryzjerskiej kadry narodowej i udział w mistrzostwach to dla wielu ogromny zaszczyt i spełnienie marzeń. Przygotowania do startów wymagają wielomiesięcznych ćwiczeń pod okiem trenerów. Wysiłek i ciężka praca przynoszą doskonałe rezultaty – Polacy od lat plasują się na najwyższych miejscach tych prestiżowych zawodów.
Swoją pozycję w czołówce światowego fryzjerstwa nasi kadrowicze potwierdzili także w tym roku, rywalizując z reprezentantami z ponad 40 krajów. Konkursowe fryzury Polaków to popis precyzji, techniki, ale także kreatywności. Pierwszy start po pandemicznych ograniczeniach wiązał się z pewnymi obawami i stresem, jednak polska kadra poradziła sobie doskonale, zdobywając siedem złotych medali, dwa srebrne, dwa brązowe oraz drużynowy puchar świata. – Pierwszy raz w historii naszych startów to my zdobyliśmy całe podium w jednej konkurencji: Iwona Ostrowska, Izabela Bogucka i Monika Brinkman Mączka wywalczyły 1., 2., i 3. miejsce. To spektakularny sukces. Dotychczas Fashion Cut to była domena głównie Włochów, Francuzów czy Japończyków. Warto też przypomnieć, że Iwona dwa razy zdobyła złoty medal podczas zawodów on line w 2020 i 2021 roku w nowej konkurencji Fashion Pro Cut. W tym roku ta konkurencja weszła także do Mistrzostw i złoty medal został w Polsce: Izabela Bogucka została mistrzynią świata w Fashion Pro – podkreśla Andrzej Matracki, Prezydent Federacji OMC na Europę Zachodnią, trener i juror międzynarodowy.
Doskonałą fryzjerską formą ponownie zachwycił sędziów Gniewomir Kuczyński, zdobywając tytuł wicemistrza świata. Mimo młodego wieku w tym roku fryzjer startował w zawodach w kategorii seniorów. – Tydzień przed wyjazdem do Paryża Gniewomir dowiedział się, że jego konkurencja jest anulowana ze względu na zakażenie covidem wśród zawodników. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że wystartuje on razem z seniorami. Chociaż był bardzo dobrze przygotowany technicznie, nie spodziewaliśmy się aż takiego sukcesów: debiut w kategorii seniorów i od razu srebrny medal – mówi Andrzej Matracki.
Podczas Mistrzostw przeprowadzone zostały także wybory w ramach Federacji. Na drugą kadencję Prezydenta Federacji OMC na Europę Zachodnią wybrano Andrzeja Matrackiego. Stylista został również nagrodzony złotym medalem dla najlepszego trenera na świecie oraz OMC Live Achievement Award i Salvatore Fodera Legacy Award za pracę na rzecz organizacji i za edukację młodzieży.
– Cieszę się, że jako kadra tak dobrze wykorzystaliśmy czas pandemii, skupiając się maksymalnie na pracy, treningach i rozwoju pod każdym względem – nie tylko technicznym, ale i mentalnym. To zapewniło nam sukces. Te mistrzostwa były dla mnie szczególne także ze względów osobistych: w Paryżu był ze mną mój syn, który właśnie rozpoczął naukę w szkole fryzjerskiej. Cieszę się, że zaszczepiłem w nim pasję do tego zawodu i konkursów – wyznaje Andrzej Matracki.
W listopadzie w Japonii miał miejsce wyjątkowy event OMC Global Symposium, podczas którego odbyły się różne pokazy także z udziałem naszych stylistów. Na scenie poza Andrzejem Matrackim, członkiem OMC Global Artistic Team, wystąpiły także Iwona Ostrowska i Izabela Bogucka w ramach prezentacji tegorocznych ośmiu indywidualnych Mistrzów Świata.
Fryzjerska Kadra Polski na MŚ 2022
Kadra męska
Iwona Ostrowska, Izabela Bogucka, Monika Brinkman Mączka
Gniewomir Kuczyński, Tomasz Sobocik, Katarzyna Jarzębska, Polina Gorbach
Kadra damska
Kamila Janecka-Skalska, Mateusz Kępka
Sędziowie
Dorota Pietracha, Paweł Matracki, Damian Duda
Trenerzy
Tomasz Drab, Joanna Jakóbek, Andrzej Matracki
Foto: Rafał Zdziebłowski
Na podstawie materiałów Fryzjerskiej Kadry Polski