Polski reprezentant na konkursie fryzjerskim EuroSkills 2020 w Austrii

Polski reprezentant na konkursie fryzjerskim EuroSkills 2020 w Austrii

autor: Stefania Dowgiałło-Tabaka | kategoria: wydarzenia

IMG_8562Uczennica łódzkiej Szkoły Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Anagra Weronika Radoszewska będzie reprezentować Polskę na jednym z najważniejszych konkursów fryzjerskich na świecie Euroskills 2020 w Austrii.

Jest to jeden z najważniejszych, najtrudniejszych i najbardziej wymagających konkursów fryzjerskich na świecie. Odbędzie się w Austrii w Grazu 16-20 września tego roku. Są dwie edycje tych zawodów: w parzyste lata jest edycja europejska EuroSkills, która zawsze odbywa się tylko w Europie, i w lata nieparzyste edycja światowa WorldSkills, która odbywa się na całym świecie. Najbliższa edycja to EuroSkills w Austrii w Grazu, a w 2021 roku edycja WorldSkills odbędzie się w Shanghaju w Chinach.

Polska bierze udział w tym konkursie po raz trzeci – wcześniej na Węgrzech w Budapeszcie EuroSkills 2018 i ostatnio w Rosji w Kazaniu WorldSkills 2019. Jest to Olimpiada Zawodowa i zawodnicy startują w różnych kategoriach związanych z różnymi zawodami, ale fryzjerstwo to jedna z popularniejszych konkurencji. Z każdym zawodnikiem, również z Weroniką Radoszewską, na zawody leci ekspert z danego kraju, który będzie w jury już na miejscu podczas zawodów.

Wygląda to praktycznie jak Igrzyska Olimpijskie, gdzie każdy kraj prezentuje się na ceremonii otwarcia i ceremonii zamknięcia. Podczas ceremonii obecni są przywódcy danego kraju i najważniejsi politycy. Impreza jest organizowana z bardzo dużym rozmachem, przez wszystkie dni konkursowe przewija się ok. 300-400 tys. osób. Jeśli chodzi o fryzjerstwo to jest wszystko: fryzjerstwo damskie, fryzjerstwo męskie (barberstwo), praca na modelce, na modelu, na główce.

Ze wszystkich kandydatów to Weronika Radoszewska została zgłoszona jako reprezentant Polski na te zawody. Jeśli dobrze wypadnie, to w 2021 roku będzie mogła pojechać na edycję światową do Shanghaju do Chin. Weronika już zaczęła przygotowania pod tym kątem, jest na miesięcznym stażu u jednego z najlepszych stylistów fryzur w Polsce – Leszka Czajki, w przyszłym miesiącu leci do Portugalii do Setubal na europejski konkurs fryzjerski. Pierwszy raz uczeń Łódzkiej Szkoły Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Anagra będzie brać udział w europejskim konkursie, potem w marcu w ogólnopolskim konkursie fantazji fryzjerskiej w Warszawie, w kwietniu w Mistrzostwach Polski we fryzjerstwie w Poznaniu, w maju w europejskim konkursie fryzjerskim albo w Finlandii, albo w Chorwacji, to jeszcze do ustalenia. Także przed Weroniką Radoszewską ciężki okres, mając na uwadze, że jeszcze podchodzi do matury w maju.

Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie, która odpowiada za całe przygotowanie Polski (zebranie zawodników, ekspertów, kwestie organizacyjne, logistyczne) w latach parzystych na EuroSKills, a w latach nieparzystych na WorldSkills.

                                                                            Na podstawie materiałów Szkoły Anagra

17 lut 2020