Wywiady ze zwycięzcami ubiegłorocznego konkursu KREATOR

Wywiady ze zwycięzcami ubiegłorocznego konkursu KREATOR

autor: Stefania Dowgiałło-Tabaka | kategoria: wydarzenia

LOOK BEAUTY VISION 2016Dowiedz się, co inspiruje, jak pracują i jak rozwija się kariera najbardziej kreatywnych fryzjerów w Polsce! Kolejna edycja KREATORA już 22 kwietnia na targach LOOK! Poznaj historie oraz wskazówki mistrzów.

Piotr Karczewski – zdobył pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii Crazy Kids Hair oraz New LOOK, stylizacja męska

Piotr od 9 lat jest fryzjerem, na co dzień mieszka i pracuje w Prabutach, małej, malowniczo położonej miejscowości na Pomorzu . Od zawsze uwielbia klasyczne męskie strzyżenia.

Co najlepiej wspominasz z konkursu?

– Kategoria Crazy Kids Hair oraz New Look stanowiły wyzwanie, co dla mnie jest motorem napędowym do działania. Praca z kolorem jest dla mnie zabawą i pozwala urzeczywistnić przestrzeń mojej wyobraźni. KREATOR to wyjątkowe wydarzenie branży fryzjerskiej. Doświadczenie i profesjonalizm, które zostały zaprezentowane podczas konkursu świadczą o wielkim poziomie i jakości zaprezentowanych prac. Na szczególne uznanie zasługują organizatorzy, dzięki którym można było odczuć wyjątkową atmosferę.

Wybrana przez Pana kategoria CRAZY KIDS HAIR z tematyką Monster High nie należała do łatwych. Jakie są plusy, a na co trzeba uważać przy strzyżeniu i stylizacji włosów u dzieci?

– Dzieci są najbardziej wymagającymi bywalcami salonów fryzjerskich. Podstawową i najważniejsza kwestią jest zachowanie bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i wygody. Strzyżeniu małych pociech towarzyszy niejednokrotnie ogrom radości i frajdy dla samego fryzjera, co wynika z nieprzeniknionej pomysłowości małych umysłów. Praca z dziećmi to również ogromne wyzwanie ponieważ mały klient nie zawsze chce zasiąść na naszym fotelu i potrafi w sposób dosłowny wyrazić niechęć do strzyżenia i naszej osoby. Często zdarza się że sami rodzice wprowadzaj negatywny nastrój poprzez swoja nadopiekuńczość. Strzyżenie maluchów wymaga cierpliwości, zrozumienia i konsekwencji . Od najmłodszych lat dzieci kierują się swoimi idolami, np. w przypadku chłopców reprezentanci drużyn piłkarskich. Rodzice często wyrażają aprobatę i pozwalają na realizację małych marzeń  „chce być jak Lewandowski”.

Czy masz sprawdzone metody jak postępować z dziećmi podczas ścinania włosów, aby wytrzymały przez ten czas w jednym miejscu?

– Doskonałą metodą jest hipnoza (śmiech) , ale do równie sprawdzonych należy odpowiedni dialog z najmłodszą klientelą.

Jaka była reakcja Twojego małego modela jak zobaczył efekt końcowy?

– Efekt końcowy wywołał słowa „Mistrzu, ale baja, ale chyba rodzice mnie zabiją, a dyrektor nie wpuści mnie do szkoły”. Do tej pory Crazy Kids Hair stanowi extreme w mojej karierze zawodowej.

Czy mężczyźni, którzy odwiedzają Twój salon inspirują się znanymi osobami lub konkretnymi zawodami – takimi jak sportowcy czy aktorzy? Czy mają inne źródło inspiracji?

– Trendy fryzjerskie zmieniają się często pod wpływem znanych osobistości i jest nieuniknione, aby klienci odwiedzający salony nie czerpali wzorców z ludzi pochłoniętych swoją pasją. Młodsze pokolenie ma swoich idolów i zależy im, aby choć w małym stopniu mogli być do nich podobni. Dzięki świadomemu posługiwaniu się warsztatem pracy i znajomościom najnowszych trendów jest to możliwe.

Jakie są najgorętsze tegoroczne trendy na 2017 roku dla mężczyzn?

Rok 2017 jest kontynuacją stylu eleganckiego oraz klasycznego męskiego strzyżenia, które po wielu latach wróciły do męskich salonów fryzjerskich. Coraz częściej można zaobserwować klientów, którzy oprócz strzyżenia korzystają z usług golenia.

Kto ma większe oczekiwania od fryzury – kobiety czy mężczyźni?

– Od zawsze kobiety są przykładem dbałości o wizerunek i atrakcyjność, choć można zaobserwować że mężczyźni coraz częściej zwracają uwagę, aby podążając za nowymi trendami czuć się wyjątkowo i dobrze. Zdają sobie sprawę z tego że ma to istotny wpływ na sukces zawodowy, a nawet szczęście w życiu osobistym. Nie wszyscy podchodzą do tych kwestii równie skrupulatnie, ale kobiety z pewnością staną się odpowiednią motywacją dla swoich mężczyzn.

Prosimy o kilka wskazówek dla tegorocznych uczestników KREATORA

– Tegorocznym uczestnikom KREATORA proponuję, aby praca została wykonana czysto oraz z zachowaniem idealnej formy, która będzie współgrała z całą stylizacją. Pamiętajcie o żywych kolorach i zwróćcie uwagę na szczegóły.

Iga Kużnik – zdobyła pierwsze miejsce w KREATORZE 2016 w kategorii beautyLIVE

Iga Kużnik ma za sobą 10 lat stażu pracy. Na co dzień prowadzi w Chrzanowie Studio Fryzur Iguana, pracuje również przy sesjach zdjęciowych, pokazach mody, uczestniczy we współtworzeniu wizerunku Miss Polski, Miss Polski Nastolatek, Miss Supranational oraz Mister Supranational. Najbardziej we fryzurach kocha niebanalność i kolor. Największą radość sprawia jej kiedy może sięgnąć po takie kolory jak róż, fiolet, niebieski, żółty, limonkę, turkus czy pomarańcz.

BEAUTY live

Brałaś udział w najbardziej stresującej kategorii KREATORA – beautyLIVE, gdzie zgodnie z regulaminem modelki losuje się na scenie. W jaki sposób przygotowałaś się do konkursu?

– Beauty Live to nie jest konkurencja do której można się przygotować. Tak samo jak nie można się przygotować do wizyty nowej klientki w salonie. Siada pani na fotelu i chce żeby jej doradzić. Jedyne co masz w tym momencie to Twoja wiedza teoretyczna, praktyczna, znajomość trendów. Wiec można powiedzieć, że miałam kilka lat przygotowania :). Każdy dzień, każda nowa klientka to poniekąd przygotówka do beautyLIVE. Starałam się wykonać fryzurę tak, żeby moja modelka nie wstydziła się później wyjść na ulicę i chyba się udało. Do tej pory mamy ze sobą kontakt :).  Jedyny minus to nieubłaganie płynący czas, w salonie czasem tyle wykonuje się najzwyklejszą koloryzacje, a tu musisz zrobić coś woow.

Jak się czułaś, gdy podczas konkursu Twoją pracę obserwowało setki osób?

– Powiem szczerze, że tak pochłonęło mnie dopracowywanie fryzury na scenie (strzyżenie i stylizacja), że zupełnie nie zwracałam na to uwagi. Zerkałam na zegarek, żeby zmieścić się w czasie i byłam w swoim własnym świecie. Z tego ile osób na mnie patrzyło zdałam sobie sprawę dopiero przy ogłoszeniu wyników kiedy stałam razem z moją modelką na scenie, widziałam ile ludzi jest na widowni i wiedziałam, że teraz to już kompletnie na nic nie mam wpływu.

Czy wygrana w konkursie wpłynęła na Twoją karierę?

– Powiem szczerze, że nie mam pojęcia. Uczestniczę w tylu projektach, że ciężko powiedzieć czy akurat KREAKTOR miał wpływ na propozycje współpracy, które dostałam w czasie ubiegłego roku. Na pewno zyskałam w oczach moich klientek, puchar stoi wyeksponowany, zwycięstwo w jednej z kategorii międzynarodowego konkursu (bo przecież mamy już sporo uczestników spoza Polski) z pewnością jest dużą reklamą i istotnym elementem CV 😉

Jakich wskazówek byś udzieliła uczestnikom KREATORA?

Skupić się na tym co się robi i zrobić to najlepiej jak się potrafi. Poza tym wszystkim tegorocznym uczestnikom w tym sobie chciałabym życzyć powodzenia 😉

Anna Okseniuk – zdobyła pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii NEW LOOK stylizacja damska

Anna pracuje jako fryzjerka od ponad 12 lat i ciągle ma głowę pełną nowych pomysłów. Chce dalej rozwijać się tym zawodzie.

NEW OOK damski (3)

Gdzie pracujesz  na co dzień?

– Pracuję w kameralnym salonie “EQUILIBRIUM” na Warszawskim Ursynowie.

Jakie fryzury lubisz wykonywać najbardziej?

– Najbardziej lubię metamorfozy. Prace nie powinny być monotonne i za każdym razem szukam nowej inspiracji, co czasem bywa duży wyzwaniem. W zmieniającym się tak szybko świecie trzeba reagować szybko i być innowacyjnym, również w mojej profesji.

W jaki sposób wygrana wpłynęła na Twoją karierę?

– Wygrana wpłynęła na moja karierę bardzo pozytywnie. Wzrosło zainteresowanie salonem i naszą ofertą. Wiele osób wchodzi na stronę internetową, chce zapisać się i spróbować znaleźć u nas receptę na nową fryzurę. Jako nagrodę otrzymałam ładny i efektowny puchar, który stoi w salonie na widoku. Klientów bardzo interesuje, gdzie go otrzymałam, podziwiają fryzury i pytają o szczegóły różnych technik. To wielka motywacja do dalszej pracy.

Skąd czerpałaś inspiracje podczas konkursowej stylizacji?

– Tematyka i sposób realizacji pracy były określone wymaganiami konkursu. To narzucało pewne ramy realizacji. Motywem przewodnim było zastosowanie form geometrycznych. Inspiracja do stylizacji zrodziła się po obejrzeniu fotografii i clipów znanego artysty i modela, zwanego ,,Zombie Boy’’. Jego stylizacje sceniczne były dla mnie fascynujące i postanowiłam utrzymać ten klimat w swoim projekcie.

Jakie są trendy w stylizacjach damskich na ten rok?

– Tegoroczny trend to stosowanie nowych form i technik, rodem z cyfrowego świata komputerów. To stąd biorą się techniki typu pixel hair.

Jakie wskazówki udzieliłabyś osobom, które w tym roku wezmą udział w konkursie KREATOR?

– Staram cieszyć się swoją pracą, choć jest ona wymagająca i nie zawsze od razu uzyskujemy oczekiwany efekt. Praca jest jednak zawsze podstawą każdego sukcesu, więc wytrwałość na pewno w końcu zostanie nagrodzona. Drugim elementem jest chęć ciągłego doskonalenia się poprzez naukę, szkolenia i kontakt z najlepszymi w branży. To prosta recepta na sukces i chyba uniwersalna w każdym zawodzie.

Beata Korczyńska – zdobyła pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii ART&HAIR

ART hair

Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w konkursie KREATOR?

– Była to, jak chyba w większości przypadków chęć sprawdzenia się i porównania z innymi.

Jaka była największa trudność przy tworzeniu stylizacji inspirowanej Gwiezdnymi Wojnami?

– Podstawowym problemem było stworzenie takiej formy, która jest spójna z uniwersum Gwiezdnych Wojen, takiej w której oglądający będzie od razu kojarzył postać Padme Amidala, ale nie będzie to cosplayowa kopia wizerunku występującego w filmie.

 W jaki sposób wygrana wpłynęła na Twoją karierę?

– Na pewno wygrana daje większą rozpoznawalność, co ułatwia rozmowy przy staraniu się o udział w ciekawych projektach, jest formą promocji własnej osoby i salonu, a dodatkowo dzięki wygranej w konkursie KREATOR, na uczelni otrzymałam stypendium za osiągnięcia artystyczne.

Czy na co dzień czeszesz tak ekstrawaganckie fryzury w salonie? Jeżeli tak, to jakie są to okazje?

– Salon rządzi się innymi prawami niż wybieg i królują tam fryzury użytkowe, czasami na troszeczkę szaleństwa pozwalają fryzury ślubne. „Rozwijać skrzydła” mogę dopiero w pracach zaliczeniowych na uczelni. Studiuje charakteryzacje teatralno-filmową w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie i tam mam okazje tworzyć projekty w których ogranicza nas tylko wyobraźnia. Moje pomysły na stylizację inspirowaną rokoko były pokazywane m.in. podczas nocy muzeów w Pałacu w Wilanowie, a wizja anioła była częścią pokazu WSA pt. Anioły i Demony

Jakie wskazówki udzieliłabyś uczestnikom tegorocznego KREATORA?

– Na poziomie tego konkursu trudno dawać rady dotyczące techniki, ale na pewno nie ograniczajcie swojej wyobraźni. Starajcie się pracować zgodnie z konwencją określona tematem konkurencji i stwórzcie spójny wizerunek. Jeżeli macie dobry pomysł na stylizację w której trzy elementy takie jak fryzura, makijaż i strój będą tworzyły jedną całość to jesteście na najlepszej drodze do sukcesu. Powodzenia!

Dominika Jackowska – zdobyła pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii FOREVER YOUNG

FOREVER (8)

Fryzura dla seniora to nie lada wyzwanie. Stereotypowo kojarzy się z „trwałą” i koloryzacją zakrywającą siwe włosy. Natomiast ubiegłoroczna kategoria opierała się na srebrnym kolorze, naturalnym dla starszych osób. Jakie – zgodnie z Twoim doświadczeniem – są oczekiwania obecnych klientów 60+ odnośnie fryzur i koloryzacji? I jakie są trendy w tym zakresie?

– Panie w tym wieku najczęściej chcą pozbyć się siwego odrostu i w ten sposób odmłodzić się , fryzury muszą być dosyć krótkie, wycieniowane i uniesione od nasady. Ja natomiast sądzę, że każdy wiek jest piękny i też 60 + ma swoje prawa. Stawiałam na naturę, tak jak w ubiegłorocznej kategorii, kolor siwy pięknie podkreśla urodę osób dojrzałych.

Czy długość i kolor włosów są przypisane do konkretnego wieku, czy obecnie osoby starsze są chętne do eksperymentów?

– Każda z Pań i Panów są innej urody, więc długość włosów czy kolor właśnie od tego zależy. Wśród tych osób można znaleźć takich, którzy są bardziej przebojowi i chętnie zgadzają się na eksperymentowanie, przykładem są modele, którzy biorą udział w konkurencji Forever Young.

Dlaczego zdecydowałaś się akurat na tę kategorię?

– To było dla mnie coś innego, nowego jeśli chodzi o konkursy, postanowiłam zaryzykować i podjąć się tego wyzwania.

Jaka była reakcja Twojego modela jak zobaczył efekt końcowy?

– Mój model zdecydowanie dobrze czuł się w tej stylizacji, moim planem było pokazanie że wigor i szyk to nie tylko domena młodszej części pokolenia, a że Pan Franek jest młody duchem to wszystko ze sobą dobrze współgrał.

Jakie wskazówki byś udzieliła tegorocznym uczestnikom KREATORA?

– Kluczem do sukcesu w moim przypadku było to, że dużo ćwiczyłam, miałam dobry kontakt z moim modelem, ale przede wszystkim nastawienie. Nie myślałam o wygranej, a o tym żeby dać z siebie jak najwięcej, zdobyć nowe doświadczenia i przede wszystkim dobrze się bawić .

Rozmawiała Ewa Nina Mrożek

Na podstawie materiałów MTP

21 kw. 2017